DSCF9776-1

PŘÍBĚH ŠVADLENKY

Do týmu jsme přivítali švadlenku Janu

Paní Jana žije sama v malém bytě v Hradci Králové. Po těžké autonehodě z mládí zůstala 40 let v invalidním důchodu. Před pár lety podstoupila operaci, díky které znovu chodí bez hole. Po dlouhých letech se mohla částečně vrátit do práce, aby našla uplatnění a byla finančně nezávislá. I proto se stala naší švadlenkou. 

logo_white_circle

Od přírody a malování ke strojům

Paní Jana pochází ze Zvíkova, kde vyrůstala v hájovně obklopené přírodou. Odmalička ráda kreslila a snila o studiích malířské školy. V okolí Hradce Králové ale žádná nebyla, proto jako velmi mladá nastoupila do práce. A rovnou do hradecké Tesly vyrábět kondenzátory.

Zpátky k tvůrčí práci

Zanedlouho si našla nové zaměstnání v Propagačním podniku v Hradci Králové, kde tvořili sezónní dekorace do výloh. Návrháři vymysleli obrázky a paní Jana je malovala.

Autonehoda změnila celý její život

Jednoho rána jela s tchánem do města a v ostré zatáčce do jejich auta narazil autobus. Paní Jana přežila s rozdrcenou kyčlí, která  ji uvrhla do těžkého invalidního důchodu. Bylo jí 24 let.

DSCF9674
svg-image

“Škoda, že ty možnosti, které mám dnes, nebyly dřív. Jsem moc ráda, že si alespoň teď můžu přivydělávat šitím z domu a nebýt závislá na okolí. “

Rodící se láska k módě

Zájem o šití u paní Jany vzplanul po narození dcery. V Československu 80. let nebylo snadné koupit hezké oblečení, tak si koupila šicí stroj a podle střihů z Burdy tvořila košilky, dupačky, sukně, šaty. Dostupné látky byly sice levné, ale ne moc kvalitní. Kousky z lepších materiálů proto ráda recyklovala a přešívala. 


Rok po autonehodě se s dcerkou přestěhovala do Hradce Králové do bytu 1+1, ve kterém žije dodnes.

Rozdrcená kyčel jí nedovolila pracovat. Šití ale nevzdala

Autonehoda jí rozdrtila kyčelní jamku, takže měla jednu nohu kratší a chodila o holi. Do práce se vrátit nemohla, tak pečovala o dceru a šila. Kdo chtěl něco upravit nebo ušít, tomu ráda pomohla.

DSCF9712
DSCF9667

V padesáti letech konečně bez hole

Díky operaci kyčelního kloubu a pobytu v lázních začala paní Jana po 25 letech chodit bez hole. Kamarádka dcery jí nabídla práci v jedné chráněné dílně. Šijí tu tašky, polštáře, podsedáky nebo látkové adventní kalendáře. Hodně jí pomáhá i její dcera.

Paní Jana chodí do dílny tři dny v týdnu na tři hodiny. V době covidu přešla na homeoffice, který jí vyhovuje. Nafasuje látky a šije si v klidu doma. Podle potřeby si tak dávkuje práci v kolektivu i tiché hodiny v dílničce v kuchyni. 

Ke Švadlenkám se připojila před Vánoci

Měli jsme plné ruce práce se šitím zakázek a paní Jana se nabídla s pomocí. Nováčkům většinou dáváme jednodušší úkoly, protože se šití postupně učí. V jejím případě to ale nebylo třeba. Roky praxe jsou na její práci znát. 

Na Facebooku je součástí skupiny, kde lidé sdílí různé nápady na šití. Když ji tu zaujala chňapka ve tvaru srdce, hned ušila prototyp a ten nám zaslala. Byl naprosto perfektně zpracovaný, takže jsme vyladili detaily a nyní si ho můžete koupit na trzích.

DSCF9749
DSCF9683

Peníze ze šití investuje do domácnosti

Také naší druhé švadlenky jsme se zeptali, jaký sen by si díky nové práci chtěla splnit. A i ten její je velmi skromný a praktický.

DSCF9732
svg-image

“Z vydělaných peněz jsem si už pořídila venkovní žaluzie, protože mi do dílny v kuchyni celé odpoledne praží slunce. Teď bych si chtěla našetřit na novou pračku. Tu starou už mám skoro 20 let.”

Pomozte jí přiblížit se
jejímu snu

DSCF9083
DSCF0100
DSCF9052
DSCF9013
DSCF0145
DSCF0103
DSCF9063
IMG_9951
DSCF9011
DSCF9076
DSCF8980
portret

Seznamte se s paní Ivetou. Naší první švadlenkou

Paní Iveta žije v malé vesnici nedaleko Hradce Králové. Vyučila se jako kuchařka a přes 17 let pracovala ve školních jídelnách. Nejdříve jako pomocná kuchařka a poslední roky jako vedoucí. Její život nevratně změnila jedna cesta do práce.

Představujeme vám paní Marcelu. Naši další švadlenku

V útulném bytě nás vítá energická žena, které se důchod vyvrbil úplně jinak, než si představovala. Nečekaně vychovává své dva dospívající vnuky a má několik prací, aby všechny uživila. Přesto se stále usmívá a bere život s nadhledem. Nic jiného jí prý ani nezbývá. Pojďte se s ní seznámit.

DSCF1408

SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ PROVOZUJE

AUFORI_-logotyp_CMYK_PANTONE

Aufori, o.p.s.
Habrmanova 136/3
Hradec Králové 500 02

www.aufori.cz

V Aufori podporujeme sociální začlenění a fungování lidí, kteří žijí v nepříznivých podmínkách. Naší cílovou skupinou jsou rodiny, které žijí v chudobě, nebo jí jsou ohroženy.

Název Aufori vznikl z latinského výroku, který v překladu znamená "odvážnému štěstí přeje."

Všechna práva vyhrazena © 2024 Aufori, o.p.s    |    Koncept, design & web   Marek Chaloupka    |    Copywriting   Kateřina Klapalová